DustFlex

DustFlex on vesitoiminen tehokas pölynsidontajärjestelmä kohdekohtaiseen käyttöön. Järjestelmä koostuu halutun pituisista vakiomoduleista, joiden asennus ja käyttöönotto on erittäin helppoa.

Olika spraydysor genererar olika droppstorlek och flöde, vilket är viktigt att ta hänsyn till vid dammbekämpning. DustFlex ger dig möjligheten att välja den dysa som mest effektivt binder en viss typ av damm.

Erityyppiset suihkutussuuttimet muodostavat erilaisia pisarakokoja ja virtausmääriä. Näiden asioiden huomiointi on erittäin tärkeää suunniteltaessa pölynhallintajärjestelmää. DustFlex – järjestelmä mahdollistaa parhaan mahdollisen suutintyypin käytön riippuen käyttökohteesta ja pölyn koostumuksesta.

DustFlex – ominaisuuksia

  • Erittäin helppo asentaa ja tarvittaessa siirtää toiseen kohteeseen.
  • Joustava ratkaisu jota voi tarvittaessa laajentaa
  • Pisarakoko ja vesimäärä vapaasti valittavissa
  • Järjestelmä koostuu vakiokomponenteista jotka sovitetaan oikeaan mittaan.
  • Käyttöpaineeksi riittää normaali vesiverkkopaine
  • Järjestelmä voidaan rakentaa poistamaan prosessissa syntyvä pöly ilmasta tai kostuttamaan käsiteltävä materiaali myöhemmässä käsittelyssä tapahtuvan pölyämisen estämiseksi

DustFlex Dammbekämpning

Esimerkkejä käyttökohteista

  • Murskaimet ja kuljettimet
  • Kippaus- ja lastinpurkualueet
  • Sumuverhot ja vesiverhot
  • Kastelu- ja kostutussovellukset

  Virtaus (l/h per suutin) 0,5 bar 3 bar 5 bar 7 bar
  Sumusuutin HAN156012,83,74,4
  Sumusuutin HAN156024,76,17,2
  Sumusuutin HAN1560323,530,335,8
  Sumusuutin HAN1560452,768,180,5
  Sumusuutin HAN1560593,8121,0143,2
  Sumusuutin HAN15606124,0160,0189,4
  Täyskartiosuutin TF6135,6330,0426,0506,4
  Täyskartiosuutin TF8251,4618,0792,0941,4

Miten järjestelmä on tehty?

DustFlex on vakio-osista muodostuva kokonaisuus joilla rakennetaan kohteen vaatimusten mukainen optimaalinen pölynsidontaratkaisu.

  • Vahva, taipuisa letku on helppo kiinnittää esim. putkikiinnikkeillä tai nippusiteillä
  • Erikoisvalmisteiset T-kappaleet letkun pikaliittimillä, materiaali ruostumaton teräs
  • Suuttimet ruostumatonta terästä, varustettuna sisäänrakennetulla, irroitettavalla suodattimella tukkeutumisen estämiseksi.

Selaa sivua alaspäin niin löydät tietoa pölynhallintajärjestelmän mitoituksesta ja valinnasta.

Ota yhteyttä niin keskustellaan kohteeseesi sopivasta pölynsidontaratkaisusta! Autamme mielellämme.

Yhteys