DustFlex

DustFlex er et vandbaseret system til effektiv støvbekæmpelse af et specifikt område. Systemet sammensættes nemt af standardmoduler til den ønskede længde, hvilket siden nemt installeres på plads.

Forskellige sprøjtedyser genererer forskellige dråbestørrelser og flow, hvilket er vigtigt at tage hensyn til i forbindelse med støvbekæmpelse. DustFlex giver dig mulighed for at vælge den dyse, som mest effektivt binder en særlig type støv.

Fordele ved DustFlex

  • Meget nem at installere og flytte rundt efter behov
  • Fleksibel løsning
  • Dråbestørrelse og flow kan indstilles
  • Systemet sammensættes af standarmoduler til den ønskede længde
  • Kan køres på kommunalt vandtryk
  • Systemet kan dimensioneres, så man på visse punkter bekæmper luftbåren støv og på andre punkter vander materiale for at forhindre støvdannelse længere fremme i processen.

DustFlex Dammbekämpning

Eksempel på anvendelsesområder

  • Knusemaskiner og transportører
  • Lossepladser
  • Tågeslør og vandveje
  • Vanding og befugtning af underlag

  Flow (l/tim pr. dyse) 0,5 bar 3 bar 5 bar 7 bar
  Tågedyse HAN156012,83,74,4
  Tågedyse HAN156024,76,17,2
  Tågedyse HAN1560323,530,335,8
  Tågedyse HAN1560452,768,180,5
  Tågedyse HAN1560593,8121,0143,2
  Tågedyse HAN15606124,0160,0189,4
  Fuldkegledyse TF6135,6330,0426,0506,4
  Fuldkegledyse TF8251,4618,0792,0941,4

Hvordan er systemet opbygget?

DustFlex består af en række komponenter, som kombineres for at opnå optimal støvbekæmpelse.

  • Robust og fleksibel slange, som nemt monteres ved hjælp af fx. strips.
  • Specialfremstillede T-samlinger og slangesamlinger i rustfri stål.
  • Sprøjtemundstykket i rustfri stål med indbygget filter for at undgå tilstopning.

Nederst på denne side kan du læse mere om, hvordan man dimensionerer et effektivt system til støvbekæmpelse, og hvad man skal huske på.

Ring eller send en e-mail, hvis du vil have os til at se på en løsning på jeres støvproblem!

Kontakt os

Downloads

Hvordan dimensionerer man et system til optimal støvbekæmpelse?

Et støvbekæmpelsessystem skal dimensioneres, så vandtåge fra dyserne og støvet har en optimal indvirkning på hinanden. Der findes en række faktorer, som vi tager hensyn til, for at få et så ydedygtigt system som muligt:

  • Materiale eller punkt, som skal støvbekæmpes
  • Omfanget af støvpartikler
  • Dråbernes hastighed
  • Sprøjtemønster
  • Sprøjtevinkel
  • Vandforbrug
  • Placering
  • Luftstrømme

I nogle anvendelser blødgøres produkterne, mens man i forbindelse med andre anvendelser binder støvet uden at befugte produktet eller området. Det gør man ved hjælp af en fin vandtåge, som binder støvet.

Vi har et fleksibelt udvalg af produkter, som dimensioneres til lige præcis jeres anvendelse. Udstyret er nemt at installere, og vi tilbyder også montering og serviceaftale.

Ring eller send en e-mail, hvis du har brug for hjælp med dimensionering, eller hvis du ønsker besøg på stedet!

Dammbekämpning Hansa Engineering
Kontakt